Business Source
Universal 43119 Economy Half Strip Stapler (unv-43119)
- SKU:
- 21393742
- MPN:
- unv-43119
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MN, MO, NC, NJ, NY, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:19 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.79 each 10.79 |
| Buy 3 - 9 | and pay only $8.06 each 8.06 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $4.54 each 4.54 |
| Buy 20 - 27 | and pay only $2.76 each 2.76 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.57 each 2.57 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Desktop stapler delivers dependability and performance at an affordable price. Catch release allows you to open it flat for bulletin board tacking. High-impact plastic construction provides excellent durability, and a nonskid base helps ensure stable operation while protecting your work surface. Holds a half strip of standard staples.
Features
Additional Information:
China
- Global Product Type: Staplers
- Type of Staple Used: Standard
- Staple Loading: Floating Channel
- Pre-Consumer Recycled Content Percent: 0 %
Compatibility:
Universal 79000, 79000VP Staples
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Desktop stapler delivers dependability and performance at an affordable price. Catch release allows you to open it flat for bulletin board tacking. High-impact plastic construction provides excellent durability, and a nonskid base helps ensure stable operation while protecting your work surface. Holds a half strip of standard staples. |
| Product Type | Desktop Stapler |
| Product Name | Desktop Stapler |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43119 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Staple Capacity | 105 |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Stapler Type | Half Strip |
| Staple Type | Standard |
| Throat Depth | 2" |
| Crown Width | 0.50" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Loading | Top |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal 43119 Economy Half Strip Stapler (unv-43119)
$17.76