Business Source
Universal Bookend (unv-54091)
- SKU:
- 21393328
- MPN:
- unv-54091
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NJ, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:37:32 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.50 each 13.5 |
| Buy 3 | and pay only $10.73 each 10.73 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.54 each 9.54 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $6.23 each 6.23 |
| Buy 14 or above | and pay only $5.84 each 5.84 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:37:32 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Reinforced, sturdy, metal bookends are designed to hold large and heavy books, files, and binders. The bookends help organize your workspace by removing clutter and keeping files in sight. The smooth edges with ribbing add stability and rigidity to hold almost anything upright. Two heavy gauge steel bookends with a hard enamel finish keep items in place and within reach.Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Black |
| Height | 9" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.88" |
| Depth | 8.25" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Reinforced, sturdy, metal bookends are designed to hold large and heavy books, files, and binders. The bookends help organize your workspace by removing clutter and keeping files in sight. The smooth edges with ribbing add stability and rigidity to hold almost anything upright. Two heavy gauge steel bookends with a hard enamel finish keep items in place and within reach. |
| Product Type | Bookend |
| Product Name | Bookend |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV54091 |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Product Information | |
| Shape | Square |
| Size Standard | Jumbo |
| Features | Rounded Corner |
| Finishing | Enamel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Bookend (unv-54091)
$20.25