Business Source
Universal Bulletin Board (unv-43022)
- SKU:
- 21393778
- MPN:
- unv-43022
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our FL, GA, IN, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 02:19:00 AM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 02:19:00 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tech cork board is the perfect addition and organizer for any personal work space or office. Built with a sleek, heavy duty, plastic, black frame with smooth, rounded corners. The functional board is a modern combination of rubber and cork material, providing it with extra durability and a unique color. Easily mount the frame board vertically or horizontally with included hardware.
Package Contents:
Features
Package Contents:
Bulletin Board 4 Corner Mounting System Hardware Hanging Hardware
No
Portugal
Recycled:
No
Country of Origin:
Portugal
Specs
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Tech cork board is the perfect addition and organizer for any personal work space or office. Built with a sleek, heavy duty, plastic, black frame with smooth, rounded corners. The functional board is a modern combination of rubber and cork material, providing it with extra durability and a unique color. Easily mount the frame board vertically or horizontally with included hardware. |
| Product Type | Bulletin Board |
| Product Name | Bulletin Board |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43022 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Frame Color | Black |
| Board Depth | 0.47" |
| Board Surface Material |
|
| Shape | Rectangle |
| Placement | Wall Mount |
| Mount Type | Wall Mount |
| Frame Material | Plastic |
| Board Surface Color | Brown |
| Features |
|
| Board Width | 35.43" |
| Board Height | 23.62" |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Bulletin Board (unv-43022)
$41.29