Business Source
Universal Bulletin Board (unv-43612)
- SKU:
- 21393664
- MPN:
- unv-43612
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 10:10:13 PM PST
- Stock Update:
- 05/02/2026 10:10:13 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Get organized and keep important notes in-view with a classic, durable, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with an attractive, 0.75" wide, classic, oak finished frame that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically.
Features
Recycled:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Get organized and keep important notes in-view with a classic, durable, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with an attractive, 0.75" wide, classic, oak finished frame that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically. |
| Product Type | Bulletin Board |
| Product Name | Bulletin Board |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43612-UNV |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Frame Color | Satin |
| Board Depth | 1.30" |
| Board Surface Material | Cork |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Wall Mount |
| Mount Type | Wall Mount |
| Frame Material | Aluminum |
| Board Surface Color | Tan |
| Features |
|
| Board Width | 24" |
| Board Height | 18" |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Bulletin Board (unv-43612)
$32.42