Business Source
Universal Bulletin Board (unv-43613)
- SKU:
- 21487623
- MPN:
- unv-43613
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 08:39:08 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 32 or above | and pay only $36.10 each 36.1 |
- Stock Update:
- 05/02/2026 08:39:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Get organized and keep important notes in-view with a resilient, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with a durable, wrap-around, aluminum frame with a soft, satin finish that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically.
Features
Country of Origin:
Vietnam
Vietnam
Specs
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Get organized and keep important notes in-view with a resilient, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with a durable, wrap-around, aluminum frame with a soft, satin finish that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically. |
| Product Type | Bulletin Board |
| Product Name | Bulletin Board |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43613 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Board Surface Material | Natural Cork |
| Shape | Rectangle |
| Board Width | 36" |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Frame Color | Satin |
| Board Depth | 1.20" |
| Placement | Wall Mount |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Notes |
| Frame Material | Aluminum |
| Board Surface Color | Tan |
| Features |
|
| Board Height | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Bulletin Board (unv-43613)
$51.00