Business Source
Universal Call Bell (unv-10000)
- SKU:
- 21396958
- MPN:
- unv-10000
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NJ, NY, OH, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:32:53 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $11.00 each 11 |
| Buy 3 - 9 | and pay only $8.28 each 8.28 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $4.76 each 4.76 |
| Buy 20 - 27 | and pay only $3.00 each 3 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.76 each 2.76 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:32:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Attention grabbing bell to alert staff when customers or clients arrive at the counter and need assistance. Easy to push bell that emits a clean, clear, distinguishing tone when pushed. Sleek, modern style features a nickel-plated bell with black base. Great for reception counters and customer service areas where people need service and can alert staff with a simple ring.
Features
Recycled:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Nickel Plated Steel |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 2.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.3" |
| Depth | 3.3" |
| Diameter | 3.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Attention grabbing bell to alert staff when customers or clients arrive at the counter and need assistance. Easy to push bell that emits a clean, clear, distinguishing tone when pushed. Sleek, modern style features a nickel-plated bell with black base. Great for reception counters and customer service areas where people need service and can alert staff with a simple ring. |
| Product Type | Call Bell |
| Product Name | Call Bell |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV10000 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Bell Diameter | 3.38" |
| Finishing | Brushed Nickel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Call Bell (unv-10000)
$17.97