Business Source
Universal Carbonless Paper Rolls, 0.44" Core, 3" x 90 ft, White/Canary, 50/Carton (unv-35767)
- SKU:
- 21394342
- MPN:
- unv-35767
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:43 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:43 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premium carbonless paper rolls deliver crisp, clear black images, ensuring high-quality prints. Each roll features an end-of-roll indicator, alerting users when replacement is needed. Manufactured without elemental chlorine. Ideal for cash registers, POS systems, and impact printers, they meet OEM specifications for reliable performance.Features
Application/Usage:
United States
Cash Register
POS Device
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White/Canary |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Premium carbonless paper rolls deliver crisp, clear black images, ensuring high-quality prints. Each roll features an end-of-roll indicator, alerting users when replacement is needed. Manufactured without elemental chlorine. Ideal for cash registers, POS systems, and impact printers, they meet OEM specifications for reliable performance. |
| Product Type | Printable Bond Paper |
| Product Name | Carbonless Paper Rolls, 0.44" Core, 3" x 90 ft, White/Canary, 50/Carton |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV35767 |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Information | |
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 3" x 90 ft |
| Core Diameter | 7/16" |
| Features | End of Paper Indicator |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Carbonless Paper Rolls, 0.44" Core, 3" x 90 ft, White/Canary, 50/Carton (unv-35767)
$140.87