Business Source
Universal Clipboard (unv-05561)
- SKU:
- 21397174
- MPN:
- unv-05561
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:54:05 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.91 each 13.91 |
| Buy 3 | and pay only $11.14 each 11.14 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.75 each 9.75 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $6.62 each 6.62 |
| Buy 14 or above | and pay only $6.16 each 6.16 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:54:05 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more. A high-tension spring and rubber grips along the clip's edge ensure that your documents are held securely in place. Retractable hang hole.
Features
Recycled:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
| Length | 8.9" |
| Product Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Width | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more. A high-tension spring and rubber grips along the clip's edge ensure that your documents are held securely in place. Retractable hang hole. |
| Product Type | Clipboard |
| Product Name | Clipboard |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV05561 |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Information | |
| Clip Material | Rubber |
| Board Material | Hardboard |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Sheet Size | 5" Width x 8" Length |
| Features |
|
| Item Capacity | Document |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Clipboard (unv-05561)
$20.64