Business Source
Universal Clipboard (unv-05562)
- SKU:
- 21397168
- MPN:
- unv-05562
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, FL, GA, IN, MD, MN, NC, NJ, OH, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:59:47 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $17.29 each 17.29 |
| Buy 3 | and pay only $14.77 each 14.77 |
| Buy 4 - 8 | and pay only $12.75 each 12.75 |
| Buy 9 - 136 | and pay only $10.69 each 10.69 |
| Buy 137 or above | and pay only $8.32 each 8.32 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:59:47 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more. A high-tension spring and rubber grips along the clip's edge ensure that your documents are held securely in place. Retractable hang hole.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 12.5" |
| Product Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Width | 9" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more. A high-tension spring and rubber grips along the clip's edge ensure that your documents are held securely in place. Retractable hang hole. |
| Product Type | Clipboard |
| Product Name | Clipboard |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 5562 |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Information | |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Item Capacity |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Clipboard (unv-05562)
$24.58