Business Source
Universal Clipboard (unv-05610)
- SKU:
- 21397156
- MPN:
- unv-05610
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MN, MO, NC, NJ, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:22:12 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $9.61 each 9.61 |
| Buy 3 | and pay only $6.93 each 6.93 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $5.54 each 5.54 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $3.11 each 3.11 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.33 each 2.33 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:22:12 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Classic clipboard with a strong, high-capacity clip for gripping documents. Creates a convenient, portable writing surface for filling out forms, sharing documents, and creating sign-up sheets. The smooth surface and rounded edges and corners provide a comfortable hold. The built-in hanging hole lets you get a grip on large stacks or single sheets of paper. Crafted with durable riveted construction for lasting use.
Features
Recycled:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Length | 8.9" |
| Product Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Width | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Classic clipboard with a strong, high-capacity clip for gripping documents. Creates a convenient, portable writing surface for filling out forms, sharing documents, and creating sign-up sheets. The smooth surface and rounded edges and corners provide a comfortable hold. The built-in hanging hole lets you get a grip on large stacks or single sheets of paper. Crafted with durable riveted construction for lasting use. |
| Product Type | Clipboard |
| Product Name | Clipboard |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV05610 |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Product Information | |
| Board Material | Hardboard |
| Clip Capacity | 0.75" |
| Number of Compartments | 0 |
| Sheet Size | 5" Width x 8" Length |
| Features |
|
| Item Capacity |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Clipboard (unv-05610)
$16.65