Business Source
Universal Clipboard (unv-40305)
- SKU:
- 21421268
- MPN:
- unv-40305
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our FL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:50:20 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.25 each 10.25 |
| Buy 3 | and pay only $7.48 each 7.48 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $6.09 each 6.09 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $3.96 each 3.96 |
| Buy 14 or above | and pay only $3.65 each 3.65 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:50:20 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Classic clipboard with a strong, high-capacity clip for gripping documents. Creates a convenient, portable writing surface for filling out forms, sharing documents, and creating sign-up sheets. The smooth surface and rounded edges and corners provide a comfortable hold. The built-in hanging hole lets you get a grip on large stacks or single sheets of paper. Crafted with durable riveted construction for lasting use.
Features
Environmentally Friendly:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb |
| Length | 15.5" |
| Product Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Width | 9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Classic clipboard with a strong, high-capacity clip for gripping documents. Creates a convenient, portable writing surface for filling out forms, sharing documents, and creating sign-up sheets. The smooth surface and rounded edges and corners provide a comfortable hold. The built-in hanging hole lets you get a grip on large stacks or single sheets of paper. Crafted with durable riveted construction for lasting use. |
| Product Type | Clipboard |
| Product Name | Clipboard |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40305 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Board Material | Hardboard |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Features |
|
| Item Capacity |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Clipboard (unv-40305)
$17.18