Business Source
Universal Clipboard (unv-40312)
- SKU:
- 21394000
- MPN:
- unv-40312
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, NC, NJ, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:30 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $9.91 each 9.91 |
| Buy 3 | and pay only $7.18 each 7.18 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $5.84 each 5.84 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $3.65 each 3.65 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.62 each 2.62 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:30 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Shatter-resistant, plastic construction, clipboard ensures durable performance in the most demanding environments. Provides a smooth writing surface with a powerful clip that holds papers in place. SAE and metric rulers on either edge of the clipboard which provide added convenience and improved functionality. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more.
Features
Recycled:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Length | 9" |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Width | 6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Shatter-resistant, plastic construction, clipboard ensures durable performance in the most demanding environments. Provides a smooth writing surface with a powerful clip that holds papers in place. SAE and metric rulers on either edge of the clipboard which provide added convenience and improved functionality. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more. |
| Product Type | Clipboard |
| Product Name | Clipboard |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40312 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Board Material | Plastic |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Built-in Components | Ruler |
| Sheet Size | 5" Width x 8" Length |
| Features |
|
| Item Capacity | Paper |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Clipboard (unv-40312)
$16.89