Business Source
Universal Composition Book, Wide/Legal Rule, Black Marble Cover, [100] 9.75 x 7.5 Sheets (unv-20930)
- SKU:
- 21395248
- MPN:
- unv-20930
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO, FL, IN, NJ, NY, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:21:11 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.62 each 10.62 |
| Buy 3 - 9 | and pay only $7.95 each 7.95 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $4.37 each 4.37 |
| Buy 20 - 27 | and pay only $2.57 each 2.57 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.38 each 2.38 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:21:11 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Whether you're keeping a journal or recording your processes and results, these books are ideal for keeping your thoughts close. Rigid cover features the classic marbled design and a prominent nameplate for labeling. Inside, you'll find a class-scheduling planner in front as well as conversion tables and arithmetic aids in back. Center-sewn binding ensures each sheet stays securely in place.
Features
Country of Origin:
India
India
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 9.75" |
| Width | 7.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Whether you're keeping a journal or recording your processes and results, these books are ideal for keeping your thoughts close. Rigid cover features the classic marbled design and a prominent nameplate for labeling. Inside, you'll find a class-scheduling planner in front as well as conversion tables and arithmetic aids in back. Center-sewn binding ensures each sheet stays securely in place. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Composition Book, Wide/Legal Rule, Black Marble Cover, (100) 9.75 x 7.5 Sheets |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20930 |
| Product Information | |
| Cover Color | Black Marble |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Line Color | Blue |
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Front Ruling Type |
|
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Location | Side |
| Number of Subjects | 1 |
| Binding Type | Sewn |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Composition Book, Wide/Legal Rule, Black Marble Cover, [100] 9.75 x 7.5 Sheets (unv-20930)
$17.59