Business Source
Universal Cork Board (unv-43404)
- SKU:
- 21393676
- MPN:
- unv-43404
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, NC, NJ, OH, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:15 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $17.40 each 17.4 |
| Buy 3 | and pay only $14.63 each 14.63 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $12.70 each 12.7 |
| Buy 10 - 133 | and pay only $10.29 each 10.29 |
| Buy 134 or above | and pay only $8.46 each 8.46 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:15 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Convenient tiles allow you to create custom cork boards; the tiles fit any wall. One foot square tiles are 3/8" deep to accept most common push pins. They're great for lining a wall on account of their excellent noise-absorbing qualities. They're also a perfect choice for drawer liners or to protect surfaces. Great as a coaster under plants, for catching spills and moisture.
Features
Recycled:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 12" |
| Width | 12" |
| Depth | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Convenient tiles allow you to create custom cork boards; the tiles fit any wall. One foot square tiles are 3/8" deep to accept most common push pins. They're great for lining a wall on account of their excellent noise-absorbing qualities. They're also a perfect choice for drawer liners or to protect surfaces. Great as a coaster under plants, for catching spills and moisture. |
| Product Type | Cork Board |
| Product Name | Cork Board |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43404 |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Information | |
| Board Depth | 0.37" |
| Board Surface Material | Natural Cork |
| Shape | Square |
| Placement | Wall Mount |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage |
|
| Board Surface Color | Brown |
| Features | Noise Absorbant |
| Board Width | 12" |
| Board Height | 12" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Cork Board (unv-43404)
$24.60