Business Source
Universal Deluxe Easy-to-Open D-Ring View Binder, 3 Rings, 4" Capacity, 11 x 8.5, Black (unv-30753)
- SKU:
- 21394792
- MPN:
- unv-30753
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NJ, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:19:02 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.81 each 15.81 |
| Buy 3 | and pay only $13.29 each 13.29 |
| Buy 4 | and pay only $11.84 each 11.84 |
| Buy 5 - 166 | and pay only $10.32 each 10.32 |
| Buy 167 or above | and pay only $6.78 each 6.78 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:19:02 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
No-gap rings open, close and lock with one simple motion. Heavy duty binders will stand up to active use. Made with PVC-free, transfer-safe poly. Features clear overlay on front, spine and back cover for easy customization and two interior pockets.Features
Country of Origin:
Vietnam
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | No-gap rings open, close and lock with one simple motion. Heavy duty binders will stand up to active use. Made with PVC-free, transfer-safe poly. Features clear overlay on front, spine and back cover for easy customization and two interior pockets. |
| Product Type | Ring Binder |
| Product Name | Deluxe Easy-to-Open D-Ring View Binder, 3 Rings, 4" Capacity, 11 x 8.5, Black |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV30753 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Sheet Capacity | 880 |
| Binder Capacity | 4" |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Insert Location |
|
| Features | Non-stick |
| Number of Rings | 3 |
| Sheet Standard | Letter |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Binder Style | View |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Deluxe Easy-to-Open D-Ring View Binder, 3 Rings, 4" Capacity, 11 x 8.5, Black (unv-30753)
$22.52