Business Source
Universal Deluxe Plier Stapler (unv-43108)
- SKU:
- 21393754
- MPN:
- unv-43108
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:19 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.89 each 16.89 |
| Buy 3 | and pay only $14.18 each 14.18 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $12.20 each 12.2 |
| Buy 10 - 141 | and pay only $9.81 each 9.81 |
| Buy 142 or above | and pay only $7.99 each 7.99 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This deluxe plier stapler is made with an easy to grip, handheld design. This design is ideal for frequent stapling, making it comfortable to use for long periods of time. One stapler holds a full strip of standard staples. Made to have 2" throat depth.
Features
Compatibility:
No
China
Universal 79000, 79000VP Staples
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 3" |
| Depth | 7.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | This deluxe plier stapler is made with an easy to grip, handheld design. This design is ideal for frequent stapling, making it comfortable to use for long periods of time. One stapler holds a full strip of standard staples. Made to have 2" throat depth. |
| Product Type | Plier Stapler |
| Product Name | Deluxe Plier Stapler |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43108 |
| Product Line | Deluxe |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Staple Capacity | 210 |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Stapler Type | Full Strip |
| Staple Type | Standard |
| Crown Width | 0.50" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Staple Size | 0.50" |
| Stapler Loading | Top |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Deluxe Plier Stapler (unv-43108)
$23.42