Business Source
Universal Dry Erase Board (unv-43024)
- SKU:
- 21393772
- MPN:
- unv-43024
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, MD, OH, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:57:56 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:57:56 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sleek black, heavy-duty frame sets the Design Series apart, lending it a contemporary style that's perfect for personal and communal settings. Lacquered steel surface doubles as both a dry-erase board and a magnetic bulletin board, and it also makes this board ideal for frequent-use environments. Compatible with all dry-erase markers.Package Contents:
Four-Corner Vertical/Horizontal Wall-Mount System
Features
Package Contents:
Four-Corner Vertical/Horizontal Wall-Mount System
Yes
Portugal
Four-Corner Vertical/Horizontal Wall-Mount System
Mounting Hardware Included:
Yes
Country of Origin:
Portugal
Specs
| Physical Characteristics | |
| Depth | 0.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Sleek black, heavy-duty frame sets the Design Series apart, lending it a contemporary style that's perfect for personal and communal settings. Lacquered steel surface doubles as both a dry-erase board and a magnetic bulletin board, and it also makes this board ideal for frequent-use environments. Compatible with all dry-erase markers. |
| Product Type | Dry Erase Board |
| Product Name | Dry Erase Board |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43024 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Frame Color | Black |
| Board Surface Material | Steel |
| Magnetic | Yes |
| Mount Type | Wall Mount |
| Frame Material | Aluminum |
| Board Surface Color | White |
| Board Width | 24" (2 ft) |
| Board Height | 18" (1.5 ft) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Dry Erase Board (unv-43024)
$38.63