Business Source
Universal Envelope Moistener (unv-56501)
- SKU:
- 21393196
- MPN:
- unv-56501
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MN, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:16:58 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $9.85 each 9.85 |
| Buy 3 | and pay only $7.11 each 7.11 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $5.75 each 5.75 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $3.55 each 3.55 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.50 each 2.5 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:16:58 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Eliminates the need to lick envelopes. Distributes moisture evenly without over-wetting. Long-lasting polyurethane sponge. Use with water. Pencil Style Moistener-Clear plastic, pencil-like barrel distributes moisture without overwetting. Moistener Size: 2 oz; Color(s): Blue; Clear; Material(s): Plastic/Foam (Water-Fillable).Features
Recycled:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Product Color |
|
| Height | 0.6" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 0.9" |
| Depth | 6" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Eliminates the need to lick envelopes. Distributes moisture evenly without over-wetting. Long-lasting polyurethane sponge. Use with water. Pencil Style Moistener-Clear plastic, pencil-like barrel distributes moisture without overwetting. Moistener Size: 2 oz; Color(s): Blue; Clear; Material(s): Plastic/Foam (Water-Fillable). |
| Product Type | Envelope Moistener |
| Product Name | Envelope Moistener |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV56501 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Moistener Style | Pencil |
| Application/Usage | Envelope |
| Moistener Weight | 2 oz |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Envelope Moistener (unv-56501)
$16.86