Business Source
Universal Envelope (unv-35267)
- SKU:
- 21394558
- MPN:
- unv-35267
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MI, MN, MO, NC, NJ, OH, UT warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:55 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.93 each 24.93 |
| Buy 3 | and pay only $22.30 each 22.3 |
| Buy 4 | and pay only $20.98 each 20.98 |
| Buy 5 - 70 | and pay only $20.25 each 20.25 |
| Buy 71 or above | and pay only $16.12 each 16.12 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:55 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These clasp envelopes are made up of heavyweight Kraft stock that resists rips and tears. Gummed flap with offers a moisture-activated seal for safe transport. Reinforced eyelet and two prong clasp ensure durability and secure closure.
Features
Country of Origin:
Vietnam
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Kraft Paper |
| Product Color | Brown Kraft |
| Color Family | Brown |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | These clasp envelopes are made up of heavyweight Kraft stock that resists rips and tears. Gummed flap with offers a moisture-activated seal for safe transport. Reinforced eyelet and two prong clasp ensure durability and secure closure. |
| Product Type | Envelope |
| Product Name | Envelope |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 35267 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #97 |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Seam | Center |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Closure Type | Clasp/Gummed Flap |
| Closure Side | Open End |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Envelope (unv-35267)
$31.98