Business Source
Universal Expansion File Pocket (unv-15141)
- SKU:
- 21395944
- MPN:
- unv-15141
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:31:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $41.47 each 41.47 |
| Buy 3 | and pay only $38.83 each 38.83 |
| Buy 4 | and pay only $36.66 each 36.66 |
| Buy 5 - 34 | and pay only $36.10 each 36.1 |
| Buy 35 or above | and pay only $32.57 each 32.57 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:31:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These expanding file pockets expand to accommodate thick documents or top-tab files. Redrope expanding file pockets are equipped with extra strong 5.5" high Mylar® reinforced gussets. Constructed with durabele fold down front for easy access to documents and straight cut top tabs.
Features
Country of Origin:
Mexico
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Color | Redrope |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | These expanding file pockets expand to accommodate thick documents or top-tab files. Redrope expanding file pockets are equipped with extra strong 5.5" high Mylar® reinforced gussets. Constructed with durabele fold down front for easy access to documents and straight cut top tabs. |
| Product Type | Expanding File |
| Product Name | Redrope Expanding File Pockets, 1.75" Expansion, Letter Size, Redrope, 25/Box |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 15141 |
| Packaged Quantity | 25 Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Top |
| Expansion Size | 1 3/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Expansion File Pocket (unv-15141)
$47.56