Business Source
Universal Flat Wood Ruler with Double Metal Edge, 12" , Clear Lacquer Finish (unv-59021)
- SKU:
- 21393118
- MPN:
- unv-59021
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, NC, NJ, OH, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:56:16 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $9.55 each 9.55 |
| Buy 3 | and pay only $6.83 each 6.83 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $5.46 each 5.46 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $3.02 each 3.02 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.23 each 2.23 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:56:16 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This sturdy wood ruler delivers precision and durability in a classic design. Double metal edges allow clean and accurate lines when drawing or cutting. Ruler is 1.38" wide x 0.09" thick, and fits easily into any drawer. Durable wood with a clear lacquer finish provides professionalism to the ruler, making it fit in perfectly with any surrounding decor.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Wood |
| Thickness | 90 mil |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | This sturdy wood ruler delivers precision and durability in a classic design. Double metal edges allow clean and accurate lines when drawing or cutting. Ruler is 1.38" wide x 0.09" thick, and fits easily into any drawer. Durable wood with a clear lacquer finish provides professionalism to the ruler, making it fit in perfectly with any surrounding decor. |
| Product Type | Ruler |
| Product Name | Flat Wood Ruler with Double Metal Edge, 12" , Clear Lacquer Finish |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 59021 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Length | 12" |
| Measurement System |
|
| Features |
|
| Width | 1.4" |
| Graduations |
|
| Measuring Edge | Double |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Flat Wood Ruler with Double Metal Edge, 12" , Clear Lacquer Finish (unv-59021)
$16.55