Business Source
Universal General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 54.6 yds, Clear (unv-61000)
- SKU:
- 21393100
- MPN:
- unv-61000
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:16:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.79 each 10.79 |
| Buy 3 - 9 | and pay only $8.12 each 8.12 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $4.52 each 4.52 |
| Buy 20 - 27 | and pay only $2.79 each 2.79 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.67 each 2.67 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:16:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Medium-grade hot-melt carton sealing tape for medium weight, manual box sealing, package repair, bundling and packages exposed to normal shipping hazards and stress.Features
Country of Origin:
Taiwan
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Synthetic Rubber |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Medium-grade hot-melt carton sealing tape for medium weight, manual box sealing, package repair, bundling and packages exposed to normal shipping hazards and stress. |
| Product Type | Packaging Tape |
| Product Name | General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 54.6 yds, Clear |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV61000 |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Information | |
| Dispenser Included | No |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 2 mil |
| Strength Type | Tensile |
| Core Diameter | 3" |
| Features | Medium Duty |
| Tape Strength | 27lb/in |
| Backing Material | Plastic |
| Tape Width | 1.88" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 54.6 yds, Clear (unv-61000)
$17.79