Business Source
Universal Glue Top Pads, Narrow Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11 Sheets, Dozen (unv-42000)
- SKU:
- 21424159
- MPN:
- unv-42000
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 02:19:45 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.54 each 22.54 |
| Buy 3 | and pay only $19.80 each 19.8 |
| Buy 4 or above | and pay only $19.14 each 19.14 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 02:19:45 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These glue top sheet pads have a style designed for easy sheet removal. Study chipboard backer makes note-taking on-the-go easier due to hard back. Excellent quality free-sheet paper perfect for long term everyday use. Good for use in schools, offices, work, home and more.
Features
Country of Origin:
India
India
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | These glue top sheet pads have a style designed for easy sheet removal. Study chipboard backer makes note-taking on-the-go easier due to hard back. Excellent quality free-sheet paper perfect for long term everyday use. Good for use in schools, offices, work, home and more. |
| Product Type | Notepad |
| Product Name | Glue Top Pads, Narrow Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11 Sheets, Dozen |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV42000 |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Information | |
| Basis Weight | 16 lb |
| Ruling Line Color | Blue |
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Color | Canary |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Location | Top |
| Number of Subjects | 1 |
| Binding Type | Glued |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Glue Top Pads, Narrow Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11 Sheets, Dozen (unv-42000)
$29.54