Business Source
Universal Gummed Kraft Sealing Tape, 3" Core, 3" x 600 ft, Brown, 10/Carton (unv-2800)
- SKU:
- 21424189
- MPN:
- unv-2800
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:20:36 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 17 or above | and pay only $68.44 each 68.44 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:20:36 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This Kraft Sealing Tape is strong bonding. It forms a seal that bonds directly with the carton. This product is temperature resitant and performs well in all temperatures, making it suitable for hot and cold environments. Provides an easy to write on surface. Moisten to activate adherance on tape.Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | This Kraft Sealing Tape is strong bonding. It forms a seal that bonds directly with the carton. This product is temperature resitant and performs well in all temperatures, making it suitable for hot and cold environments. Provides an easy to write on surface. Moisten to activate adherance on tape. |
| Product Type | Packaging Tape |
| Product Name | Gummed Kraft Sealing Tape, 3" Core, 3" x 600 ft, Brown, 10/Carton |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UFS2800 |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Information | |
| Dispenser Included | No |
| Tape Length | 200 yd |
| Tape Thickness | 5.3 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Backing Material | Kraft Paper |
| Tape Width | 3" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Gummed Kraft Sealing Tape, 3" Core, 3" x 600 ft, Brown, 10/Carton (unv-2800)
$86.77