Business Source
Universal Impact and Inkjet Printing Bond Paper Rolls, 0.5" Core, 2.25" x 150 ft, White (35710ea)
- SKU:
- 21394372
- MPN:
- 35710ea
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our FL, NY, OH warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:46 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.01 each 10.01 |
| Buy 3 | and pay only $7.32 each 7.32 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $5.94 each 5.94 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $3.73 each 3.73 |
| Buy 28 or above | and pay only $1.68 each 1.68 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:18:46 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These impact and inkjet bond paper rolls are designed for businesses requiring durable and professional-quality paper. Made from premium bond paper, they ensure longevity and a crisp appearance for permanent records. The lint-free design minimizes paper jams, while the near-end indicator provides timely alerts for roll replacement. With compatibility across various machines, these rolls are ideal for use in adding machines, calculators, cash registers and POS systems.Features
Application/Usage:
United States
Calculator
Cash Register
POS Device
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | These impact and inkjet bond paper rolls are designed for businesses requiring durable and professional-quality paper. Made from premium bond paper, they ensure longevity and a crisp appearance for permanent records. The lint-free design minimizes paper jams, while the near-end indicator provides timely alerts for roll replacement. With compatibility across various machines, these rolls are ideal for use in adding machines, calculators, cash registers and POS systems. |
| Product Type | Printable Bond Paper |
| Product Name | Impact and Inkjet Printing Bond Paper Rolls, 0.5" Core, 2.25" x 150 ft, White |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV35710EA |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Basis Weight | 16 lb |
| Print Technology |
|
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 2 1/4" x 150 ft |
| Core Diameter | 1/2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Impact and Inkjet Printing Bond Paper Rolls, 0.5" Core, 2.25" x 150 ft, White (35710ea)
$17.02