Business Source
Universal Letter Expanding File (unv-13090)
- SKU:
- 21396250
- MPN:
- unv-13090
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MD, MO, NH, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:53:11 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.59 each 14.59 |
| Buy 3 | and pay only $11.90 each 11.9 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $10.52 each 10.52 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $7.43 each 7.43 |
| Buy 28 or above | and pay only $6.17 each 6.17 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:53:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This extra wide expanding wallet has top tab folders that fit neatly inside without bulging the side gussets. Product has one large pocket, ideal for holding top-tab folders and bulky documents. Flap secured by elastic cord ensures security during transit. Great for use as a complete client file.
Features
Country of Origin:
Mexico
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Stock |
| Color | Redrope |
| Height | 10" |
| Width | 12 3/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | This extra wide expanding wallet has top tab folders that fit neatly inside without bulging the side gussets. Product has one large pocket, ideal for holding top-tab folders and bulky documents. Flap secured by elastic cord ensures security during transit. Great for use as a complete client file. |
| Product Type | Expanding File |
| Product Name | Expanding File |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV13090 |
| Packaged Quantity | 10 Each |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Closure Type | Cord |
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 5 1/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Letter Expanding File (unv-13090)
$21.25