Business Source
Universal Notebook (unv-66206)
- SKU:
- 21393040
- MPN:
- unv-66206
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, NJ, NY warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:55:24 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $11.91 each 11.91 |
| Buy 3 | and pay only $9.41 each 9.41 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $8.03 each 8.03 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $4.70 each 4.7 |
| Buy 14 or above | and pay only $4.36 each 4.36 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:55:24 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sugarcane grows faster and reaches maturity much earlier than trees, making it an excellent, rapidly renewable alternative choice for high-quality paper. Sturdy paperboard backer and clear ruling help you take neat notes. Single-wire side binding. Microperforated pages for easy tear out. Divider features pockets for loose sheets.
Features
Country of Origin:
India
India
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Sugarcane grows faster and reaches maturity much earlier than trees, making it an excellent, rapidly renewable alternative choice for high-quality paper. Sturdy paperboard backer and clear ruling help you take neat notes. Single-wire side binding. Microperforated pages for easy tear out. Divider features pockets for loose sheets. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Notebook |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV66206 |
| Product Information | |
| Cover Color | Black |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Line Color | Green |
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Front Ruling Type |
|
| Cover Material | Bagasse |
| Binding Location | Side |
| Number of Subjects | 1 |
| Binding Type | Spiral |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Notebook (unv-66206)
$19.01