Business Source
Universal Notebook (unv-66500)
- SKU:
- 21392974
- MPN:
- unv-66500
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, IN, NJ, OH, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:55:04 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $11.34 each 11.34 |
| Buy 3 | and pay only $8.58 each 8.58 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $7.65 each 7.65 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $5.19 each 5.19 |
| Buy 14 or above | and pay only $3.94 each 3.94 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:55:04 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Choose this easy-carry notebook for all your note-taking needs. Durable coiled-wire binding allows you to fold back the cover to save space or to improvise a writing surface when you're away from your workspace. Twist-looped wire ends help keep bag and clothing snags to a minimum. Clearly ruled lines help encourage neat handwriting while making it easier to structure your thoughts. Micro-perforations along the binding edge of each sheet enable easy separation while keeping your work looking neat and clean.
Features
Country of Origin:
Vietnam
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Choose this easy-carry notebook for all your note-taking needs. Durable coiled-wire binding allows you to fold back the cover to save space or to improvise a writing surface when you're away from your workspace. Twist-looped wire ends help keep bag and clothing snags to a minimum. Clearly ruled lines help encourage neat handwriting while making it easier to structure your thoughts. Micro-perforations along the binding edge of each sheet enable easy separation while keeping your work looking neat and clean. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Notebook |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV66500 |
| Product Information | |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color | Black |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Line Color | Blue |
| Number of Sheets | 200 |
| Sheet Color | White |
| Front Ruling Type |
|
| Cover Material | Paperboard |
| Binding Location | Side |
| Number of Subjects | 5 |
| Binding Type | Spiral |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Notebook (unv-66500)
$18.40