Business Source
Universal Perforated Edge Writing Pad (unv-45000)
- SKU:
- 21424153
- MPN:
- unv-45000
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:19:15 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $27.28 each 27.28 |
| Buy 3 | and pay only $25.72 each 25.72 |
| Buy 4 - 61 | and pay only $24.20 each 24.2 |
| Buy 62 or above | and pay only $18.33 each 18.33 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:19:15 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These perforated ruled writing pads provide excellent, quality tear-free sheets for easy removal. There is a red margin on the left that allows for organized and professional looking note writing. Made with a sturdy back that allows for long-term use.
Features
Country of Origin:
India
India
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 14" |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | These perforated ruled writing pads provide excellent, quality tear-free sheets for easy removal. There is a red margin on the left that allows for organized and professional looking note writing. Made with a sturdy back that allows for long-term use. |
| Product Type | Notepad |
| Product Name | Notepad |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 45000 |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Information | |
| Basis Weight | 16 lb |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Rule Type | Legal Ruled |
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8 1/2" x 14" |
| Cover Material | Chipboard |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Top |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Standard | Legal |
| Binding Type | Tape Bound |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Perforated Edge Writing Pad (unv-45000)
$34.06