Business Source
Universal Rubber Bands, Size 10, 0.04" Gauge, Beige, 1 lb Box, 3,400/Pack (unv-00110)
- SKU:
- 21397318
- MPN:
- unv-00110
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, MN, TX, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:09:55 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.31 each 13.31 |
| Buy 3 | and pay only $10.54 each 10.54 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.15 each 9.15 |
| Buy 10 - 17 | and pay only $6.44 each 6.44 |
| Buy 18 or above | and pay only $5.85 each 5.85 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:09:55 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General purpose rubber bands for home or office use. Approximate Band Count: 3,400; Band Trade Size: 10; Band Gauge: 0.04"; Band Width: 0.06".Features
Recycled:
No
Thailand
No
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Length | 1.3" |
| Product Color | Beige |
| Color Family | Beige |
| Width | 0.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | General purpose rubber bands for home or office use. Approximate Band Count: 3,400; Band Trade Size: 10; Band Gauge: 0.04"; Band Width: 0.06". |
| Product Type | Rubber Band |
| Product Name | Rubber Bands, Size 10, 0.04" Gauge, Beige, 1 lb Box, 3,400/Pack |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV00110 |
| Packaged Quantity | 3400 / Pack |
| Product Information | |
| Pack Weight | 1 lb |
| Size Standard | #10 |
| Elasticity | 49.6 bar |
| Application/Usage |
|
| Strength (lb/in) | 6 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Rubber Bands, Size 10, 0.04" Gauge, Beige, 1 lb Box, 3,400/Pack (unv-00110)
$20.00