Business Source
Universal Rubber Bands, Size 107, 0.06" Gauge, Beige, 1 lb Box, 40/Pack (unv-01107)
- SKU:
- 21397192
- MPN:
- unv-01107
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CO, FL, IN, MD, MN, NJ, OH, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:22:12 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.48 each 13.48 |
| Buy 3 | and pay only $10.73 each 10.73 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.33 each 9.33 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $6.08 each 6.08 |
| Buy 14 or above | and pay only $5.54 each 5.54 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:22:12 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General purpose rubber bands for home or office use. Approximate Band Count: 40; Band Trade Size: 107; Band Gauge: 0.06"; Band Width: 0.63".Features
Recycled:
No
Thailand
No
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Length | 7" |
| Product Color | Beige |
| Color Family | Beige |
| Width | 0.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | General purpose rubber bands for home or office use. Approximate Band Count: 40; Band Trade Size: 107; Band Gauge: 0.06"; Band Width: 0.63". |
| Product Type | Rubber Band |
| Product Name | Rubber Bands, Size 107, 0.06" Gauge, Beige, 1 lb Box, 40/Pack |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV01107 |
| Packaged Quantity | 40 / Pack |
| Product Information | |
| Pack Weight | 1 lb |
| Size Standard | #107 |
| Elasticity | 49.6 bar |
| Application/Usage |
|
| Strength (lb/in) | 48 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Rubber Bands, Size 107, 0.06" Gauge, Beige, 1 lb Box, 40/Pack (unv-01107)
$20.14