Business Source
Universal Shipping Case (unv-151210)
- SKU:
- 21395962
- MPN:
- unv-151210
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our FL, GA, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 09:21:28 PM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 09:21:28 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These sturdy and economical 200-lb test corrugated Kraft boxes allow for reliable and efficient shipping solutions. Boxes ship flat and assemble easy with shipping tape. Ideal for various shipping needs. Fixed-depth design provides consistent depth, reducing the need for fillers and simplifying packing.Features
Country of Origin:
United States
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 15" |
| Product Color | Brown Kraft |
| Height | 10" |
| Color Family | Brown |
| Exterior Material | Corrugated Kraft |
| Width | 12" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | These sturdy and economical 200-lb test corrugated Kraft boxes allow for reliable and efficient shipping solutions. Boxes ship flat and assemble easy with shipping tape. Ideal for various shipping needs. Fixed-depth design provides consistent depth, reducing the need for fillers and simplifying packing. |
| Product Type | Shipping Case |
| Product Name | Shipping Case |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 151210 |
| Packaged Quantity | 25 / Bundle |
| Product Information | |
| Case Style | Box |
| Closure Type | Flap |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Shipping Case (unv-151210)
$88.78