Business Source
Universal Stand UP Desktop Stapler (unv-43148)
- SKU:
- 21393712
- MPN:
- unv-43148
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MD, NC, NJ, OH, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:57:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.96 each 13.96 |
| Buy 3 | and pay only $11.26 each 11.26 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.89 each 9.89 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $6.74 each 6.74 |
| Buy 28 or above | and pay only $5.52 each 5.52 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:57:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This stand-up stapler is designed for handheld or desktop use, making it perfect for work, office, school or home use. Made with metal and plastic construction with a rubber grip, allowing for comfortable holding of stapler. It features a 4" throat depth and loads a full strip (210) of standard 1/4" staples.
Features
Compatibility:
China
Universal 79000, 79000VP Staples
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color |
|
| Color Family | Dual Color |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | This stand-up stapler is designed for handheld or desktop use, making it perfect for work, office, school or home use. Made with metal and plastic construction with a rubber grip, allowing for comfortable holding of stapler. It features a 4" throat depth and loads a full strip (210) of standard 1/4" staples. |
| Product Type | Desktop Stapler |
| Product Name | Stand UP Desktop Stapler |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43148 |
| Product Line | Stand UP |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Staple Capacity | 210 |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Stapler Type | Full Strip |
| Staple Type | Standard |
| Throat Depth | 4" |
| Crown Width | 0.50" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Loading | Top |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Stand UP Desktop Stapler (unv-43148)
$20.60