Business Source
Universal Standard Rubber Bands (unv-00116)
- SKU:
- 21397300
- MPN:
- unv-00116
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:22:13 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.50 each 13.5 |
| Buy 3 | and pay only $10.73 each 10.73 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.34 each 9.34 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $6.09 each 6.09 |
| Buy 28 or above | and pay only $4.87 each 4.87 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:22:13 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
An excellent value, pound for pound-buy by the weight, and reap the savings associated with buying in bulk. High-rubber content, never less than 70%, ensures excellent elasticity and a high break point. Use them in the office, in your shop or in your kitchen. They even meet all FDA requirements for direct food contact.
Features
Certifications & Standards:
United States
Meets all FDA requirements for direct food contact
Additional Information:
- Band Material: 70% Rubber
- Band Gauge: 0.04"
- Max Band Elasticity: 620-720 psi
- Max Band Elongation: 625%
- Band Breaking Strength: 6 lbs
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Length | 2.5" |
| Product Color | Beige |
| Color Family | Beige |
| Width | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | An excellent value, pound for pound-buy by the weight, and reap the savings associated with buying in bulk. High-rubber content, never less than 70%, ensures excellent elasticity and a high break point. Use them in the office, in your shop or in your kitchen. They even meet all FDA requirements for direct food contact. |
| Product Type | Rubber Band |
| Product Name | Standard Rubber Bands |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV00116 |
| Packaged Quantity | 1900 / Pack |
| Product Information | |
| Pack Weight | 1 lb |
| Size Standard | #16 |
| Elasticity | 49.6 bar |
| Application/Usage |
|
| Features | Elastic |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Standard Rubber Bands (unv-00116)
$20.22