Business Source
Universal Straight Tab Cut Letter Expanding File (unv-15262)
- SKU:
- 21395926
- MPN:
- unv-15262
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, MD, MI, MO, NC, NH, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:31:46 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.47 each 24.47 |
| Buy 3 | and pay only $22.22 each 22.22 |
| Buy 4 - 8 | and pay only $20.47 each 20.47 |
| Buy 9 - 70 | and pay only $18.05 each 18.05 |
| Buy 71 or above | and pay only $16.03 each 16.03 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:31:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These expanding file pockets expand to accommodate thick documents or top-tab files. Redrope expanding file pockets are equipped with extra strong 5.5" high Mylar® reinforced gussets. Constructed with durabele fold down front for easy access to documents and straight cut top tabs.
Features
Country of Origin:
Mexico
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Color | Redrope |
| Color Family | Brown |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | These expanding file pockets expand to accommodate thick documents or top-tab files. Redrope expanding file pockets are equipped with extra strong 5.5" high Mylar® reinforced gussets. Constructed with durabele fold down front for easy access to documents and straight cut top tabs. |
| Product Type | Expanding File |
| Product Name | Redrope Expanding File Pockets, 5.25" Expansion, Letter Size, Redrope, 10/Box |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 15262 |
| Packaged Quantity | 10 Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Top |
| Expansion Size | 5 1/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Straight Tab Cut Letter Expanding File (unv-15262)
$31.75