Business Source
Universal Wall Clock (unv-10451)
- SKU:
- 21396556
- MPN:
- unv-10451
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MN, MO, NJ, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:59:37 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $23.01 each 23.01 |
| Buy 3 | and pay only $20.50 each 20.5 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $18.86 each 18.86 |
| Buy 10 - 77 | and pay only $16.23 each 16.23 |
| Buy 78 or above | and pay only $14.65 each 14.65 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:59:37 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Modern, simple, large, round clock provides a clear reading every time, even from a distance. The silent sweep movement eliminates distracting ticking sounds. Sleek frame with large, black, easy-to-read numerals. Crystal clear, plastic face is extremely durable and shatter resistant. Features hour, minute, and second hands for precise reading. Uses 1 AA battery (sold separately).Features
Environmentally Friendly:
Yes
No
0%
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Yes
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
0%
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 12" |
| Width | 12" |
| Depth | 2" |
| Diameter | 12" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | Modern, simple, large, round clock provides a clear reading every time, even from a distance. The silent sweep movement eliminates distracting ticking sounds. Sleek frame with large, black, easy-to-read numerals. Crystal clear, plastic face is extremely durable and shatter resistant. Features hour, minute, and second hands for precise reading. Uses 1 AA battery (sold separately). |
| Product Type | Wall Clock |
| Product Name | Wall Clock |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 10451 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Clock Shape | Round |
| Case Color | Black |
| Movement | Quartz |
| Face Material | Plastic |
| Style | Modern |
| Features |
|
| Clock Format | Analog |
| Reliability | |
| Durability | Shatter Resistant |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal Wall Clock (unv-10451)
$30.36