Urban
Urban Factory EPR20UF Ergonomic Vertical Mouse
- SKU:
- 20093132
- MPN:
- epr20uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:17:41 AM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:17:41 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ERGO PRO is a combo 2.4Ghz & Bluetooth 5.0 vertical ergonomic mouse. The ERGO PRO has been designed to avoid twisting of the arm and wrist and thus relieve the user during prolonged use of the mouse. The resolution of the sensor can be adjusted from 800 to 4000 DPI on the side of the mouse. It is a rechargeable 6-button mouse thanks to its USB-C port and built-in 1000mAh battery (30 days working time). It can be connected either in 2.4Ghz using a supplied mini receiver or in Bluetooth 5.0 to ensure a wireless connection. Its silent clicks and the USB-C charging cable of 1.4meters will provide you an optimal working comfort.
- Mouse resolution: 800 to 4000 dpi.
- Connection: Bluetooth 5.0 / 2.4Ghz
- 6-button mouse.
- 2.4 Ghz USB-A receiver
- 1000 mAh built-in rechargeable battery
- USB-C charging cable included. (1.4m)
- Width: 70mm
- Height: 120mm
- Depth: 70mm
- Weight: 125g
- Connectors type: USB-C
- Battery: 1000mAh
- Connection: 2.4 Ghz (Dongle included); Bluetooth 5.0
Package Contents:
- ERGO PRO Mouse
- Nano Receiver
- 4.5 ft (1.4 m) USB-C Charging Cable
- Dongle
- User Guide
Features
Package Contents:
Windows
PC
China
- ERGO PRO Mouse
- Nano Receiver
- 4.5 ft (1.4 m) USB-C Charging Cable
- Dongle
- User Guide
Operating System Compatibility:
Windows
Platform Supported:
PC
Country of Origin:
China
Specs
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Bluetooth Version | 5 |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.41 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 4.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.8" |
| Depth | 2.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface |
|
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | ERGO PRO: Wireless vertical mouse for the right-handed with a rechargeable battery. ERGO PRO is a combo 2.4Ghz & Bluetooth 5.0 vertical ergonomic mouse. The ERGO PRO has been designed to avoid twisting of the arm and wrist and thus relieve the user during prolonged use of the mouse. The resolution of the sensor can be adjusted from 800 to 4000 DPI on the side of the mouse. It is a rechargeable 6-button mouse thanks to its USB-C port and built-in 1000mAh battery (30 days working time). It can be connected either in 2.4Ghz using a supplied mini receiver or in Bluetooth 5.0 to ensure a wireless connection. Its silent clicks and the USB-C charging cable of 1.4meters will provide you an optimal working comfort. Ergonomic vertical wireless mouse for the right-handed. Mouse resolution: 800 to 4000 dpi. Connection: Bluetooth 5.0 / 2.4Ghz 6-button mouse. 2.4 Ghz USB-A receiver 1000 mAh built-in rechargeable battery USB-C charging cable included. (1.4m) |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | ERGO PRO Mouse |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | EPR20UF |
| Product Series | PRO |
| Product Line | ERGO |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Urban Factory EPR20UF Ergonomic Vertical Mouse
$81.00