Urban
Urban Factory Carrying Case [Backpack] for 10.5" to 17.3" Notebook, Tablet, Smartphone - Gray/Black (hte17uf)
- SKU:
- 20618321
- MPN:
- hte17uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 04:22:54 AM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 04:22:54 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This travel backpack has a compartment for a laptop computer up to 17.3; its secured by a strap and theres also a compartment for a tablet up to 10.5. You can also carry all your accessories and documents in the organization compartment. A central compartment with mesh pockets is included to store cables and large accessories like earphones or an external power supply. The innovative design is adapted to the most demanding travelers with a need for space and comfort. This backpack is made from up to 70% recycled PET (r-PET).
- Comfortable shoulder straps reinforced with a waist strap for an optimal hold.
- Ultra-reinforced braided steel carrying handle.
- Mesh side pockets to store an umbrella or bottle.
- Detachable rain hood
- Resistant and water-repellent materials on the outside.
- A secret pocket to store your valuables.
- Made from recycled plastic (r-PET)
- Width: 345mm
- Height: 505mm
- Depth: 185mm
- Weight: 1070g
- Screen size: 17.3''
Features
Application/Usage:
Yes
Notebook
Tablet
Accessories
Smartphone
Recycled:
Yes
Recycled Content:
Plastic
70% Polyethylene Terephthalate (PET)
100% Polyester
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.36 lb |
| Product Color | Gray/Black |
| Durability |
|
| Height | 19.9" |
| Exterior Material |
|
| Width | 13.6" |
| Interior Material |
|
| Depth | 7.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | HEAVEE GREEN: ECO 17.3" TRAVEL BACKPACK. This travel backpack has a compartment for a laptop computer up to 17.3"; it's secured by a strap and there's also a compartment for a tablet up to 10.5". You can also carry all your accessories and documents in the organization compartment. A central compartment with mesh pockets is included to store cables and large accessories like earphones or an external power supply. The innovative design is adapted to the most demanding travelers with a need for space and comfort. This backpack is made from up to 70% recycled PET (r-PET). |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Heavee Green : Travel Backpack For 17.3" Computer |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | HTE17UF |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Number of Compartments | 2 |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options |
|
| Style | Backpack |
| Minimum Screen Size Supported | 10.5" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Urban Factory Carrying Case [Backpack] for 10.5" to 17.3" Notebook, Tablet, Smartphone - Gray/Black (hte17uf)
$149.99