Urban Factory
Urban Factory CYCLEE CITY Carrying Case [Backpack] for 10.5" to 15.6" Notebook - Khaki, Camouflage (ecb35uf)
- SKU:
- 19303890
- MPN:
- ecb35uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 06:22:51 PM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 06:22:51 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This backpack has a compartment for a laptop computer up to 15.6; its secured by a strap and theres also a compartment for a tablet up to 10.5. You may thus carry all your accessories and your documents given the excellent load capacity.Its mostly made of r-PET fabric (fabric made of recycled plastic). By purchasing this product, youll be helping with reforestation. 1 bag purchased = 1 tree planted
- Reinforced computer compartment up to 15.6
- Compartment for a tablet up to 10.5
- Reinforced pocket for a mobile phone
- Storage pocket
- Compartment with an organizer for documents and miscellaneous accessories
- Environmentally-friendly material made in r-PET (from recycled plastic)
- Innovative, solid and trendy design
- Width: 325mm
- Height: 440mm
- Depth: 85mm
- Weight: 790gr
- Fabric: Kaki / Camouflage; r-PET (Recycled polyester)
Features
Application/Usage:
Yes
100% Polyester
Notebook
Tablet
Smartphone
Accessories
Recycled:
Yes
Recycled Content:
100% Polyester
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.74 lb |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 17.3" |
| Color Family | Beige |
| Exterior Material | 600D Polyester |
| Width | 12.8" |
| Interior Material |
|
| Depth | 3.3" |
| Material Details | <li>600D Nylon Zipper</li><li>Polyurethane Foam</li><li>Polyethylene Terephthalate (PET) Buckle</li><li>Elastic Strap</li> |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | CYCLEE CITY Edition: Environmentally-friendly 13/14" backpack for a laptop computer. This backpack has a compartment for a laptop computer up to 14.1"; it's secured by a strap and there's also a compartment for a tablet up to 10.5". You may thus carry all your accessories and your documents given the excellent load capacity. It's mostly made of r-PET fabric (fabric made of recycled plastic). By purchasing this product, you'll be helping with reforestation. 1 bag purchased = 1 tree planted |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | CYCLEE CITY: ECO Backpack For 15.6" Computer |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | ECB35UF |
| Product Line | CYCLEE CITY |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options |
|
| Style | Backpack |
| Closure Type | Zipper |
| Minimum Screen Size Supported | 10.5" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Urban Factory CYCLEE CITY Carrying Case [Backpack] for 10.5" to 15.6" Notebook - Khaki, Camouflage (ecb35uf)
$74.99