Urban Factory
Urban Factory GREENEE Carrying Case [Backpack] for 13" to 15.6" Notebook - Gray, Green (elb15uf)
- SKU:
- 20137637
- MPN:
- elb15uf_25
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:15:03 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $63.00 each 63 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:15:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
GREENEE: A double compartment backpack for 15.6" laptop computer.
GREENEE has a high-density foam-reinforced compartment for a laptop computer up to 15.6". A second compartment is for your accessories and personal items for excellent load capacity. GREENEE features a front flat pocket and two expandable side pockets for lots of space and quick access to an umbrella or bottle. The water-repellent material and robust design will make this backpack your best day-to-day ally. It is made of r-PET, a material resulting from the recycling of plastic bottles, in order to preserve our environment as much as possible.
Features
Notebook
Accessories
Tablet
Smartphone
Recycled:
Yes
Recycled Content:
100% Polyethylene Terephthalate (PET)
100% Polyurethane
100% Polyester
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 18.5" |
| Exterior Material | Polyester |
| Width | 14.4" |
| Interior Material | 210D Polyester |
| Depth | 6.9" |
| Material Details | <li>600D Polyester Zipper</li><li>Steel Zipper</li><li>Polyester Logo</li> |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | GREENEE: A double compartment backpack for 15.6" laptop computer. GREENEE has a high-density foam-reinforced compartment for a laptop computer up to 15.6". A second compartment is for your accessories and personal items for excellent load capacity. GREENEE features a front flat pocket and two expandable side pockets for lots of space and quick access to an umbrella or bottle. The water-repellent material and robust design will make this backpack your best day-to-day ally. It is made of r-PET, a material resulting from the recycling of plastic bottles, in order to preserve our environment as much as possible. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | GREENEE: Ecologic 15.6" Dual Compartment Backpack |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | ELB15UF |
| Product Line | GREENEE |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Number of Compartments | 2 |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options |
|
| Style | Backpack |
| Closure Type | Zipper |
| Number of Pockets | 2 |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
Warranty Information