Urban Factory
Urban Factory CYCLEE: Eco-Designed 2.4Ghz Wireless Mouse GWM24UF
- SKU:
- 19857014
- MPN:
- gwm24uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 06:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $30.35 each 30.35 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 06:22:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CYCLEE: Ambidextrous 2.4Ghz wireless mouse (USB-C and USB-A)
CYCLEE is a 3-button wireless mouse entirely eco-designed and made, in part, from recycled plastic. Its ambidextrous design will make it an ideal mouse for right-handers as well as left-handers. It works with an AA battery which will give you up to 4 months of autonomy thanks to its very low energy consumption. The sensitivity is adjustable on the top from 800 to 1600DPI. You can connect it via a mini USB-A receiver but also a mini USB-C receiver for newer computers. CYCLEE is also entirely recyclable thanks to its manufacture without glue or screws.
Features
30%
Device Supported:
Computer
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.94 oz |
| Height | 3.9" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 1.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface |
|
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | CYCLEE: Ambidextrous 2.4Ghz wireless mouse (USB-C and USB-A) CYCLEE is a 3-button wireless mouse entirely eco-designed and made, in part, from recycled plastic . Its ambidextrous design will make it an ideal mouse for right-handers as well as left-handers. It works with an AA battery which will give you up to 4 months of autonomy thanks to its very low energy consumption. The sensitivity is adjustable on the top from 800 to 1600DPI. You can connect it via a mini USB-A receiver but also a mini USB-C receiver for newer computers. CYCLEE is also entirely recyclable thanks to its manufacture without glue or screws. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | CYCLEE: Eco-Designed 2.4Ghz Wireless Mouse |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | GWM24UF |
| Product Line | CYCLEE |
Warranty Information