Urban
Urban Factory HUBEE LIGHT: 100W USB-C Mini Station (tcm05uf)
- SKU:
- 20093186
- MPN:
- tcm05uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:23:04 AM PST
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:23:04 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This USB-C mobile station allows you to connect your peripheral devices wherever and whenever because of the compact size and ease of use.The station has all the basic ports you need, 1 USB 3.0 port and 1 USB 2.0 port to connect your mouse, keyboard and hard drive; 1 video port to connect your external monitor in HDMI 4K (30Hz). Finally, you can connect your memory cards in SD and MSD format and, if your computer is powered by USB-C, you can directly connect your external power supply to the station to recharge your computer (up to 100Watts).
- Width: 55mm
- Height: 13,5mm
- Depth: 55mm
- Weight: 45g
- Fabric: ABS; Aluminum
- Connectors type: 1*HDMI 4K (30Hz); 1*USB-C (PD 100W); 1*USB 2.0 (480Mbps); 1*USB 3.0 (5Gbps); 1*VGA FHD (60Hz); 2*Card Reader SD-MSD
- Cable length: 120mm
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
| Height | 0.53" |
| Width | 2.17" |
| Depth | 2.17" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 X USB-C (PD 100W) |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | This USB-C mobile station allows you to connect your peripheral devices wherever and whenever because of the compact size and ease of use. The station has all the basic ports you need, 1 USB 3.0 port and 1 USB 2.0 port to connect your mouse, keyboard and hard drive; 1 video port to connect your external monitor in HDMI 4K (30Hz). Finally, you can connect your memory cards in SD and MSD format and, if your computer is powered by USB-C, you can directly connect your external power supply to the station to recharge your computer (up to 100Watts). |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | HUBEE LIGHT: 100W USB-C Mini Station |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | TCM05UF |
| Product Line | HUBEE LIGHT |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Urban Factory HUBEE LIGHT: 100W USB-C Mini Station (tcm05uf)
$69.99