Urban Factory
Urban Factory MHC50UF 8-in-1 USB-C Hub
- SKU:
- 20986419
- MPN:
- mhc50uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, IL, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:24:42 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:24:42 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HUBEE 8 IN 1: 100W USB-C MINI STATION
This USB-C mobile station allows you to connect your peripheral devices wherever and whenever because of the compact size and ease of use.
8-in-1 USB-C hub compatible with Notebooks and hybrids equipped with a full USB-C port. The 3 USB-A ports are type 3.0 with a transfer speed of 5 Gbps. The hub is equipped with 2 SD / MSD card readers, a 1Gbps RJ45 network port and a 4K 30Hz HDMI port. The USB-C port is dedicated to powering your computer with up to 100W of power.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.68 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 4.92" |
| Color Family | Gray |
| Width | 1.57" |
| Depth | 0.67" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C (PD 100W) |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | HUBEE 8 IN 1: 100W USB-C MINI STATION This USB-C mobile station allows you to connect your peripheral devices wherever and whenever because of the compact size and ease of use. 8-in-1 USB-C hub compatible with Notebooks and hybrids equipped with a full USB-C port . The 3 USB-A ports are type 3.0 with a transfer speed of 5 Gbps. The hub is equipped with 2 SD / MSD card readers , a 1Gbps RJ45 network port and a 4 K 30Hz HDMI port . The USB-C port is dedicated to powering your computer with up to 100W of power. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | HUBEE Docking Station |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | MHC50UF |
| Product Line | HUBEE |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Technical Information | |
| Screen Mode Supported | 4K UHD |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Cable Length | 5.91" |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Urban Factory MHC50UF 8-in-1 USB-C Hub
$72.00