Urban Factory
Urban Factory UPB12UF Compact 10
- SKU:
- 21490687
- MPN:
- upb12uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 12:26:02 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $34.16 each 34.16 |
| Buy 3 | and pay only $31.27 each 31.27 |
| Buy 4 or above | and pay only $30.26 each 30.26 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 12:26:02 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
JUICEE Max: 10 000 mAh emergency battery.
This large-capacity battery is equipped with 2 USB-A ports on the front with 2.1A power each. It allows you to charge 2 devices simultaneously and very quickly. This battery is very fine and can be taken and travel with you in all circumstances.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Output Current | 2.10 A |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.23 oz |
| Height | 5.6" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 0.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C Connector | Yes |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Battery Energy | 37 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Marketing Information | JUICEE Max: 10 000 mAh emergency battery. This large-capacity battery is equipped with 2 USB-A ports on the front with 2.1A power each. It allows you to charge 2 devices simultaneously and very quickly. This battery is very fine and can be taken and travel with you in all circumstances. |
| Product Type | Power Bank |
| Product Name | JUICEE Max 10000 mAh Power Bank |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | UPB12UF |
| Product Line | JUICEE Max |
| Product Information | |
| Features |
|
| Fast Charging | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Urban Factory UPB12UF Compact 10
$38.66