Urban Factory
Urban Factory UPB32UF Compact 30
- SKU:
- 21490693
- MPN:
- upb32uf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 12:26:02 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $51.68 each 51.68 |
| Buy 3 or above | and pay only $49.99 each 49.99 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 12:26:02 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MAX JUICEE: COMPACT 30000MAH BATTERY- USB-C Input: 2.4A
- USB-A Output: 5.0V/ 2.4A
- USB-C Output: 5.0V/ 2.4A
- Polymer Battery: 30,000mAh Capacity
- Slim and Compact Design
- LED Charge Indicator
- Side ON/OFF Switch
- Brand: Urban Factory
- Model Number: UPB32UF
- Color: Black
JUICEE Max Emergency Power Bank with 30,000mAh capacity. It features a USB-A and USB-C port on the front, each with 2.4A power. It allows charging two devices simultaneously and quickly. This slim battery is easy to carry and travel with in all situations.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Output Current | 2.10 A |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Height | 5.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 1.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C Connector | Yes |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 30000 mAh |
| Battery Energy | 111 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| General Information | |
| Brand Name | Urban Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.urban-factory.com |
| Product Type | Power Bank |
| Product Name | JUICEE Max 30000 mAh Power Bank |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Manufacturer Part Number | UPB32UF |
| Product Line | JUICEE Max |
| Product Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Urban Factory UPB32UF Compact 30
$56.17