Manhattan Products
Usb-c Dock/hub, Ports [x6]: Ethernet, Hdmi, Usb-a [x3] And Usb-c, With Power Delivery [100w] To Usb-c Port [note Additional Usb-c Wall Charger And Usb-c Cable Needed], Usb 3.2 Gen 1, All (153959)
- SKU:
- 21525140
- MPN:
- 153959
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:24:33 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $51.82 each 51.82 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:24:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Multiport Adapter / Docking Station for Laptop and MacBook® - Adds HDMI, Power Delivery, Ethernet and USB ConnectionsElevate your device's connectivity with the Manhattan 6-in-1 Multiport Adapter. This versatile docking station fills the gaps in your laptop or MacBook®, offering essential connections such as HDMI, Power Delivery, Ethernet, and USB ports.
Unlock Enhanced ProductivityExperience seamless multitasking by connecting a UHD HDMI monitor alongside your notebook screen. The three SuperSpeed USB-A ports not only facilitate data transfer at 5 Gbps but also charge compatible devices efficiently. The 10/100/1000 auto-sensing Ethernet port ensures a swift and stable connection to your wired network, while the up-to-100-W Power Delivery (PD) input efficiently powers all USB devices connected to the dock.
Versatile Connectivity for Your Peripherals and Wired NetworkMeet your connectivity needs for mice, keyboards, and flash drives with three USB-A ports. Additionally, address the absence of wired network connectivity in most contemporary Ultrabooks™ and MacBooks® by utilizing the Gigabit RJ45 port for reliable 10/100/1000 Mbps speeds.
Powerful Charging with up to 100 WCharge your notebook with up to 100 W through the featured USB-C PD port. Simultaneously charge other mobile devices like tablets or smartphones through the USB-A connections. The Power Delivery feature intelligently determines the power requirements of compatible devices, ensuring safe charging, faster than standard chargers.
Seamless Phone-to-Screen ExperienceConnect any Android 9 and later smartphone supporting video output over USB-C DP Alt Mode. Enjoy your apps and media on a larger scale by watching videos or presenting slides directly from your phone to your monitor.
A Portable Companion for Your TravelsEncased in sturdy aluminum, this multiport adapter is designed to be your ideal travel companion. Compact enough to easily fit alongside your primary device in your computer bag or backpack, it ensures that connectivity is never compromised on the go.
Package Contents:
Features
Compatibility:
Compatible with all USB-C DP-Alt-Mode-supported desktops, notebooks and tablets including Apple MacBook, Chromebook, Pixel and more
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Brand Compatibility:
Apple
Google
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.29 oz |
| Length | 5.1" |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.67" |
| Color Family | Silver |
| Width | 2.13" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 24-pin, male, 1 x USB-C 24-pin, Power Delivery, female |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | Manhattan |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Marketing Information | Multiport Adapter / Docking Station for Laptop and MacBook® - Adds HDMI, Power Delivery, Ethernet and USB Connections Elevate your device's connectivity with the Manhattan 6-in-1 Multiport Adapter. This versatile docking station fills the gaps in your laptop or MacBook®, offering essential connections such as HDMI, Power Delivery, Ethernet, and USB ports. Unlock Enhanced Productivity Experience seamless multitasking by connecting a UHD HDMI monitor alongside your notebook screen. The three SuperSpeed USB-A ports not only facilitate data transfer at 5 Gbps but also charge compatible devices efficiently. The 10/100/1000 auto-sensing Ethernet port ensures a swift and stable connection to your wired network, while the up-to-100-W Power Delivery (PD) input efficiently powers all USB devices connected to the dock. Versatile Connectivity for Your Peripherals and Wired Network Meet your connectivity needs for mice, keyboards, and flash drives with three USB-A ports. Additionally, address the absence of wired network connectivity in most contemporary Ultrabooks™ and MacBooks® by utilizing the Gigabit RJ45 port for reliable 10/100/1000 Mbps speeds. Powerful Charging with up to 100 W Charge your notebook with up to 100 W through the featured USB-C PD port. Simultaneously charge other mobile devices like tablets or smartphones through the USB-A connections. The Power Delivery feature intelligently determines the power requirements of compatible devices, ensuring safe charging, faster than standard chargers. Seamless Phone-to-Screen Experience Connect any Android 9 and later smartphone supporting video output over USB-C DP Alt Mode. Enjoy your apps and media on a larger scale by watching videos or presenting slides directly from your phone to your monitor. A Portable Companion for Your Travels Encased in sturdy aluminum, this multiport adapter is designed to be your ideal travel companion. Compact enough to easily fit alongside your primary device in your computer bag or backpack, it ensures that connectivity is never compromised on the go. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB-C PD 6-in-1 4K Docking Station / Multiport Hub |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 153959 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Cable Length | 7.87" |
| Features |
|
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information