Manhattan Products
USB-C to USB-C Cable [240W], 2m, Male to Male, 480 Mbps [USB 2.0], Extended Power Range [EPR] charging up to 240W [Note additional USB-C 240W wall charger needed], Black, Lifetime Warranty (356367)
- SKU:
- 21470961
- MPN:
- 356367
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/03/2026 01:24:18 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $19.99 each 19.99 |
| Buy 3 | and pay only $17.42 each 17.42 |
| Buy 4 | and pay only $16.05 each 16.05 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $15.26 each 15.26 |
| Buy 8 or above | and pay only $13.52 each 13.52 |
- Stock Update:
- 05/03/2026 01:24:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
240W USB-C charging cable M/M withPower Delivery3.1 - higher power support for the next generation of USB charging
This Manhattan Type-C Device Charging Cable is your future-proof connection for high-power USB chargers and laptops to come. It is compliant with the latest USB Power Delivery standard 3.1, which introduced Extended Power Range (EPR). Cables and devices with EPR support power up to 240 watts (48 V / 5 A), an increase that's nearly 2.5 times the 100 W (20 V / 5 A max.) limit of the Standard Power Range (SPR) in PD 3.0.
Superior wattage, backward compatible with older chargers
Such a superior wattage for USB-C has a lot of benefits: High-end devices like the latest 16" MacBook Pro®or a modern gaming laptopalready take advantage of input power above 100 W, which they currently receive from a proprietary charging brick. Those bricks use custom DC tips that are not interchangeable between different brands. If you lose such a brick, it is frustrating and expensive to replace. The universal USB-C connector puts an end to that frustration, allowing notebooks from every manufacturer to be charged from any PD 3.1-compliant wall charger, power bank or charger. This is also why a new EU regulation requires laptops to be chargeable via USB-C starting in 2026. PD 3.1 is backward compatible with PD 3.0, so you can still use your legacy chargers with 100, 65 W or lower.
Strong shielding and heavy-duty braided jacket with flexible strain relief
The extremely durable molded aluminum boot absorbs the stress of frequent bends without damaging the core of the cable, while the braided jacket makes the cable virtually tangle-free. That combination resists cracking and protects from daily wear and tear or frequent in-car use. The double shielding (aluminum foil and braid) and corrosion-resistant contacts provide maximum signal integrity. The USB-C plugs are reversible, so they will always fit, no matter which way you insert them.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.11 lb |
| Shielding Material |
|
| Product Color | Black |
| Height | 0.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.5" |
| Material Details | <p>Aluminum - Boot</p><p>Bare Copper - Wire</p> |
| General Information | |
| Brand Name | Manhattan |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Marketing Information | 240W USB-C charging cable M/M withPower Delivery3.1 - higher power support for the next generation of USB charging This Manhattan Type-C Device Charging Cable is your future-proof connection for high-power USB chargers and laptops to come. It is compliant with the latest USB Power Delivery standard 3.1, which introduced Extended Power Range (EPR). Cables and devices with EPR support power up to 240 watts (48 V / 5 A), an increase that's nearly 2.5 times the 100 W (20 V / 5 A max.) limit of the Standard Power Range (SPR) in PD 3.0. Superior wattage, backward compatible with older chargers Such a superior wattage for USB-C has a lot of benefits: High-end devices like the latest 16" MacBook Pro ® or a modern gaming laptopalready take advantage of input power above 100 W, which they currently receive from a proprietary charging brick. Those bricks use custom DC tips that are not interchangeable between different brands. If you lose such a brick, it is frustrating and expensive to replace. The universal USB-C connector puts an end to that frustration, allowing notebooks from every manufacturer to be charged from any PD 3.1-compliant wall charger, power bank or charger. This is also why a new EU regulation requires laptops to be chargeable via USB-C starting in 2026. PD 3.1 is backward compatible with PD 3.0, so you can still use your legacy chargers with 100, 65 W or lower. Strong shielding and heavy-duty braided jacket with flexible strain relief The extremely durable molded aluminum boot absorbs the stress of frequent bends without damaging the core of the cable, while the braided jacket makes the cable virtually tangle-free. That combination resists cracking and protects from daily wear and tear or frequent in-car use. The double shielding (aluminum foil and braid) and corrosion-resistant contacts provide maximum signal integrity. The USB-C plugs are reversible, so they will always fit, no matter which way you insert them. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | USB 2.0 Type-C EPR Charging Cable 240 W / PD 3.1 |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 356367 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Cable Type | USB-C |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 22/29 AWG |
| Boot Type | Molded |
Warranty Information