V7
V7 8-Outlet Horizontal Industrial Metal Power Strip 125V PWS23081N
- SKU:
- 18210688
- MPN:
- pws2308-1n
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/28/2025 03:10:24 PM PST
- Stock Update:
- 08/28/2025 03:10:24 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 8 Outlet Industrial Metal Power Strip from V7 is a 15-amp power strip with 8 standard NEMA 5-15 outlets and a 12 ft cord in a sturdy, all-aluminum mountable housing. The included mounting kit allows for both vertical and horizontal mounting, making it ideal for a variety of uses including office, workbench, industrial and network applications. The NEMA 5-15R outlets are configured horizontally to allow plenty of space for AC adapters with out blocking other outlets, plus the on/off switch is lighted for ease of use. Additionally, a 15 amp circuit breaker provides protection against over voltages and the power strip comes with a lifetime warranty.Package Contents:
- 8-Outlet Horizontal Industrial Metal Power Strip 125V, 15A, 12-ft. Cord, 5-15R
- 2 x Mounting Brackets
- 4 x Screws
- Warranty and Instructions
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- 8-Outlet Horizontal Industrial Metal Power Strip 125V, 15A, 12-ft. Cord, 5-15R
- 2 x Mounting Brackets
- 4 x Screws
- Warranty and Instructions
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Power Switch | Yes |
| Input Voltage | 120 V |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Form Factor | Horizontal/Vertical Rackmount |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Height | 1.6" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 23.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | V7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.v7-world.com |
| Marketing Information | The 8 Outlet Industrial Metal Power Strip from V7 is a 15-amp power strip with 8 standard NEMA 5-15 outlets and a 12 ft cord in a sturdy, all-aluminum mountable housing. The included mounting kit allows for both vertical and horizontal mounting, making it ideal for a variety of uses including office, workbench, industrial and network applications. The NEMA 5-15R outlets are configured horizontally to allow plenty of space for AC adapters with out blocking other outlets, plus the on/off switch is lighted for ease of use. Additionally, a 15 amp circuit breaker provides protection against over voltages and the power strip comes with a lifetime warranty. |
| Product Type | Power Strip |
| Product Name | 8-Outlet Horizontal Industrial Metal Power Strip 125V, 15A, 12-ft. Cord, 5-15R |
| Manufacturer | V7 |
| Manufacturer Part Number | PWS2308-1N |
| Product Model | PWS2308-1N |
| Technical Information | |
| Cord Length | 12 ft |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Circuit Breaker | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
V7 8-Outlet Horizontal Industrial Metal Power Strip 125V PWS23081N