Valcom
Valcom V-2972 Call Switch - Single Gang - White - Brushed Stainless Steel (v-2972)
- SKU:
- 18247988
- MPN:
- v-2972
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 10:03:12 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $24.93 each 24.93 |
| Buy 4 | and pay only $23.12 each 23.12 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $22.32 each 22.32 |
| Buy 10 - 17 | and pay only $20.22 each 20.22 |
| Buy 18 or above | and pay only $19.54 each 19.54 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 10:03:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
-Brushed stainless steel wall plate
Features
Compatibility:
Single gang electrical boxes
Single gang electrical boxes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Brushed Stainless Steel |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Product Color | White |
| Height | 4.5" |
| Color Family | White |
| Width | 2.8" |
| Finishing | Satin |
| Depth | 1.5" |
| General Information | |
| Brand Name | alltel |
| Manufacturer Website Address | http://www.windstream.com |
| Marketing Information | The V-2972 Call Switch was designed to be used with Talkback Page Control Units with the remote calling feature. The V-2972 provides a momentary spring return rocker switch for connection to customer provided signaling equipment. |
| Product Type | Push Button |
| Product Name | V-2972 Call Switch |
| Manufacturer | Windstream Intellectual Property Services, LLC |
| Manufacturer Part Number | V-2972 |
| Product Model | V-2972 |
| Technical Information | |
| Print/Message | Call |
| Features | Remote Calling |
| Gang Type | Single Gang |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Valcom V-2972 Call Switch - Single Gang - White - Brushed Stainless Steel (v-2972)
$26.42