Vcom Cat.6 UTP Network Cable NC6141000BLACK
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
nc614-1000-black
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 04:43:06 AM PST
Stock Update:
05/13/2026 04:43:06 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
  • Mfr Part Number: NC614-1000-BLACK
  • Features:
    • Fast signal transmission
    • Bending radius - Quadruple Cable Diameter
    • Tensile strength 93N
    • Maximum tension - 25lbs / 11.35kg
    • UL / ETL / EMC Verified
    • Characteristic impedance - 100ohm 15%,1MHz to 250MHz
    • Transport delay - 536ns / 100m max @ 250MHz
    • Delay skew - 25 ns max
    • Maximum direct current resistance - 6.65ohms max / km
    • Maximum direct current resistance unbalance - 3%
    • Mutual capacitance - 1KHz - 5.6nF max/100m
    • NVP Value - 65% - 70%